Орална хигијена
Здрави зуби се доживљавају као видљиви експонат здравља и лепоте. При свакој изговореној речи или мимичној реакцији, изложени су критичком погледу саговорника. Свако оштећење или губитак зуба изазива бројне последице: сметње у жвакању, говору, психичке сметње, естетске сметње… Из поменутих разлога неопходно је да свако помогне и заштити своје зубе, јер је судбина зуба у рукама “њихових власника”!
Прва и најважнија степеница у борби за заштиту зуба је добра орална хигијена! Примарно место на тој лествици заузима прање зуба четкицом за зубе. Да би се применом четкице постигли добри резултати неопходно је задовољити 4 услова:
- Да се користи добра четкица за зубе;
- Да се примењује правилна техника прања;
- Да се зуби перу довољно често;
- Да се зуби перу довољно дуго.
1. Четкица за зубе се налази на тржишту у три тврдоће: тврда(HARD), средња(MEDIUM) и мека(SOFT). Предност се даје меканим четкицама, евентуално средње тврдоће. Глава четкице(део где се налазе влакна) не сме да је превелика, треба да је прилагођена узрасту, а влакна просечно дуга 1цм.
2. Технику прања људи често занемарују и не дају јој велики значај. Управо ту лежи главни проблем, јер неправилна техника може нанети више штете него користи. Од бројних техника прања две методе су се посебно издвојиле као једноставне и ефикасне: БАСОВА и СТИЛМАНОВА техника прања.
БАСОВА (вибрациона): Код ове технике глава четкице се поставља паралелно са зубним низом, под углом од око 45°. Део влакана четкице лежи на гингиви(десни, или, у народу, месо), део на самом зубу, а део између зуба и гингиве (ткз. сулкус). Прање зуба почиње тако што се четкица благо притисне ка зубима, односно гингиви, тако да влакна продру између два суседна зуба, односно у, малопре описани, сулкус. Затим се врше благе вибрације четкицом напред-назад од пар милиметара(слика А). Важно је да се четкица не одваја од зуба! Прање се систематски обавља у пределу 3-4 зуба при чему треба направити 15-20 вибрација за сваки регион. На овај начин се чисте и спољашње и унутрашње површине зуба горње и доње вилице. Положај четкице је свуда исти изузев прања унутрашњих површина доњих предњих зуба где је четкица, због самог облика доње вилице, усправна, а у осталим регионима хоризонтална. Техника прања је свуда иста. Најчешћа грешка је што се влакна постављају само на гингиву или зуб, а не и у сулкус и што се врше покрети од пар цм или чак хоризонтално прање целе вилице из једног покрета!!
СТИЛМАНОВА (клизајућа): Код ове технике четкица се поставља исто као и код претходне: паралелно са зубним низом, под углом од око 45º… Прање се изводи тако што се четкица повлачи у правцу гризне површине зуба, значи наниже у горњој, односно навише у доњој вилици(како киша пада и како трава расте)(слика Б). И код ове технике неопходно је направити 15-20 покрета за сваки регион од 3-4 зуба.
3. Идеално би било да се зуби перу после сваког оброка. Као што сви знамо то често није могуће. Минимум прања је 2 пута дневно, а идеалан компромис између “губљења времена у прању” и здравља зуба је 3 пута дневно. Најважније прање је увече, пред спавање, односно после последњег оброка!!! Тада је најмање лучење пљувачке, најмања активност зуба, а најаче деловање микроорганизама који изазивају каријес!
4. Да ли ће се у потпуности уклонити штетне материје са зуба, зависи и од дужине прања. Потребна дужина прања код сваког појединца је различита. Зависи од броја зуба, распореда… Просечно трајање применом описаних техника је 3-4мин.
Оно што је битно и у народу слабо познато је да настанак каријеса не зависи у првом реду од врсте хране(чоколадице, слаткиши…) већ зависи од фрекфенце(учесталости) узимања хране. Наиме, после узимања било које хране или пића (изузев обичне воде) део увек остаје на зубима, у танком, за око невидљивом слоју. Организму је потребно 40-60мин само да заустави штетно деловање “невидљиве” хране, а још много дуже да “поправи насталу штету”! Значи треба се трудити да се између оброка што мање “нешто грицка”, да организам има времена да “репарира” зубе. Наравно, и храна која је богата угљеним хидратима, као што су чоколадице и други слаткиши, лоше утичу на настанак каријеса, али то је свима добро познато. Лаган начин да помогнемо нашим зубима, када нисмо у прилици да их оперемо, је да их снажно исперемо 4-5 пута водом после оброка, или да користимо жвакаће гуме без шећера (орбит, стиморол…) после јела. Ово не смемо злоупотребити и користити као једини начин одржавања оралне хигијене, већ само као “прву помоћ”! Зубну четкицу не може ништа заменити!
Од других, помоћних, средстава треба користити конац за зубе као и раствор за испирање уста. На тржишту се може наћи много раствора за испирање зуба, после прања, као што су ЛИСТЕРИН, ЦУРАСЕПТ, ЦОЛГАТЕ…
Конац за зубе служи за чишћење површина између зуба. На тај начин се чисте површине зуба које није могуће опрати четкицом. Конац се провуче између два зуба и очисти се површина једног зуба, са 2-3 покрета, па површина суседног.
Оно што је незаобилазно, а на шта се слабо поклања пажња су редовне контроле!!! Оне треба да су у интервалу од 4 до 6 месеци. Тада Вас доктор може посаветовати, скренути пажњу, одговорити на сва питања и на крају извршити интервенцију, која ће бити лакша, мање болна и јефтинија него уколико је посета доктору после 2 год.
Једно размишљање на „Орална хигијена”
Kako prati zube?
Kako kiša pada i kako trava raste