Туристичке атракције

grad maglic kraljevo

РАФТИНГ ИБРОМ

Рафтинг – спуст токовима реке Ибар од ушћа до средњовековног града Маглича, пролазак кроз најатрактивнију стазу “Бук Грмчић” за оне који уживају у екстремним спортовима. За љубитеље природних лепота и оне који желе да уживају у прелепом крајолику, организоваћемо мирнији спуст од града Маглича до Матарушке Бање уз ангажовање рафтинг тима и могућност изнајмљивања комплетне опреме. Постоји и традционални спуст Ибром тзв. Весели спуст који је одржава сваке године крајем јуна или почетком јула, од града Маглича до Краљева.

 

ПАРАГЛАЈДИНГ

За љубитеље адреналина, омогућено је врхунско уживање параглајдером са врхова планине Столови са погледом на Долину Јоргована познату као Долина векова, град Маглич и панораму Матарушке и Богутовачке Бање. Ткође ту је и ток реке Ибар уз поглед на манастирске комплексе Студенице и Жиче. Ово се спроводи уз ангажовање лиценцираних инструктора и вишеструких шампиона овог спорта.

 

ОБЛИЖЊЕ БАЊЕ

vrnjacka banjaВрњачка Бања има веома дугу традицију лечилишта. На врњачком топлом минералном извору у времену од II до IV века Римљани су изградили лечилиште и опоравилиште AQUAE ORCINAE. О томе сведоче и археолошки налази у ужем језгру римске бање, односно, базена за купање, римског извора топле минералне воде (Fons Romanus) и мноштво кованог новца који је остављан у лековитом извору. Овде су на лечење и опоравак махом долазили римски легионари, као и романизована аристократија староседелаца.

 

bogutovacka banjaБогутовачка Бања се налази у централном делу Србије, 200км јужно од Београда и 23км од Краљева. Смештена на 520м надморске висине има благу континенталну климу. У Богутовачку Бању се стиже Ибарском магистралом са којом је повезана асфалтним путем дужине 2,5км. Лечење се обавља купањем и пијењем минералне воде температуре 24-27°C. Надзор над болесницима врши екипа лекара Природног лечилишта “Матарушка и Богутовачка Бања”. Река Ибар која протиче кроз Матарушку Бању богата је белом рибом, скобаљем и мреном, па чак и мањим примерцима сома, док се у ближем окружењу на рекама Лопатница и Студеница може пецати и пастрмка. На планинама Столови и Гоч иде су у лова на ситну дивљач (препелице, зечеви) али уз дозволу Ловачког савеза Србија у одређеним периодима године могућ је лов и на крупнију дивљач (срндаћи, дивље свиње).

 

ГРАД МАГЛИЧ

grad maglicСредњовековни град Маглич налази се на десној обали Ибра, око 16км јужно од Краљева. Постављен је на уском платоу стеновитог гребена који доминира читавом околином. Убраја се у најлепше споменике српске средњовековне војне архитектуре. Маглич је вероватно подигнут у 13. веку. Између 1324. и 1337. године архиепископ  Данило II обновио је бедеме, цркву Светог Ђорђа и палату чије рушевине су се сачувале до данашњих дана. Данило II је био познати биограф српских средњовековних владара и у Магличу је основао монашку школу. Основа утврђења је у облику неправилног издуженог вишеугаоника. Са три стране окружен  је реком, а на источној страни, кроз стену, био је прокопан ров. Утврђење има седам масивних кула и донжон кулу, која је била станиште његовог господара.

 

МАНАСТИРИ

manastir-djurdjevi-stupoviЂурђеви Ступови је манастир посвећен светом Ђорђу који се налази на брду изнад Новог Пазара, у Старом Расу. Ђурдјеви ступови су један од најстаријих српских манастира. Манастир је подигао велики жупан Стефан Немања.

 

 

 

 

manastir-gradacМанастир Градац лежи на уздигнутој заравни изнад Градачке реке, на ободу шумовитих падина Голије. Удаљен је 21км северозападно од Рашке и 12,5км западно од Брвеника и Ибарског пута. Тачна година градње манастира није позната. Сматра се да је завршен у последњој четвртини 13. века. Задужбина је Јелене Анжујске.

 

 

 

 

manastir-ljubostinjaМанастир Љубостиња се налази у близини Трстеника и 9км северо-источно од Врњачке Бање. Смештен је у долини мале планинске реке (Љубостињска река). Посвећен је Успењу пресвете Богородице. Манастир је грађен од 1388. до 1405. године. У Љубостињи су сахрањене књегиња Милица, жена кнеза Лазара и монахиња Јефимија.

 

 

 

manastir-sopocaniМанастир Сопоћани, дом Свете Тројице, је подигао краљ Стефан Урош I (1243-1276) недалеко од извора реке Рашке. Манастир се налази на 17км западно од Новог Пазара. На овом месту, изворишту српске средњевековне државе Немањића, трећи син краља Стефана Првовенчаног је иза себе оставио задужбину.

 

 

 

manastir-studenicaМанастир Студеница је посвећен Успењу пресвете Богородице. Прва фаза радова је завршена у пролеће 1196, када је Стефан Немања препустио престо свом сину Стефану Првовенчаном и повукао се у своју задужбину. Кад је касније отишао у манастир Хиландар, Стефан Првовенчани се бринуо о Студеници.

 

 

 

manastir-zicaМанастир Жича је манастир Српске православне цркве који се налази у близини града Краљева. Манастир, заједно са Црквом Светог Успења је саградио први краљ Србије, Стефан Првовенчани. Манастир је уништен у 13. веку, али је поново саградио краљ Стефан Милутин почетком 14. века.

 

 

 

manastir-stara-pavlicaМанастир Стара Павлица се налази у селу Павлици, на стеновитој заравни изнад Ибра, 6 км северно од Рашке. Претпоставља се да потиче из преднемањићке ере или је подигнут на самом почетку њихове владавине.

 

 

 

 

manastir-nova-pavlicaМанастир Нова Павлица се налази поред Ибра у Брвенику, недалеко од манастира Стара Павлица и остатака тврђаве Брвеник. Подигли су га крајем XИВ века браћа Мусићи (Стефан и Лазар), као своју задужбину и сматра се да су они, након погибије у Косовском боју, сахрањени испод својих портрета у манастирској цркви.


Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Можете користити ове HTML ознаке и атрибуте: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>